top of page

BIST-100 Teknik Görünüm.

Endeks bugün boşluklu açılarak düşüşüne devam ederek 1379 seviyesinden kapattı. İşlem hacmine baktığımızda hacmin düşük seyrettiğini görüyoruz. Muhtemelen sert düşüşte kimsenin satmaya fırsatı olmadı. Hacmin olmaması normal. Gün içerisine endeks üzerinde ağırlığı olan bir çok şirketin % 8-9-10 değer kaybettiğini gördük. Hacimsizde olsa fiyatın bu kadar düşüş göstermesi can sıkıcı. Kur tarafında ise gün içerisinde en yüksek 8.4864 en düşük 7.6991 seviyesi görülürken an itibariyle 7.7799 seviyelerinden işlem görmekte. Kurda ve BIST-100 de düşüşün nedenleri hakkında siyasi haber akışı polemiklerine girmeden önemli seviyelere bakalım. Zaten borsa ve kur tarafındaki hareketliliğin nedenini tartışabilecek durumda değiliz. Olan oldu bundan sonraki sürece bakalım.


Aşağıdaki grafikte yer alan yatay çizgiler haftalık ve günlük pivot seviyelerini göstermekte. Bunun yanında kendi takip ettiğim önemli seviyelere de yatay trendler koydum. Şahsi düşüncem 1416-1425 direnç bölgesine kadar yaşanabilecek yukarı atakların tepkiyle sınırlı kalabileceği. Yani bu yükselişlerde düşüşe fren basılıyor diyebiliriz diye düşünüyorum. İşlem hacmi yukarı yönlü hareketlerde artış kaydedip dirençler destek haline gelmeye başlar ve 1462 direnci üzerinde kalıcılık sağlanmaya başladığı takdirde endekste bir toparlanmanın olduğundan bahsedebiliriz. Endeks vadeli tarafında gece seansında düşüşün devam ediyor olması yarına dair umutları törpülese de fiyatların hacimli döndüğü seviyeleri aramaya devam etmekte fayda var. Yaşadığımız bu günlerde fiyatın gerek borsa gerek kur tarafında bu kadar volatil hareket ediyor olması normal bir süreçten geçmediğimiz gösteriyor fakat enseyi karartmamak lazım. Daha kötü zamanları da gördük.

Ali Erkan Tanacıoğlu


“Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.


Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.


Burada yer alan değerlendirmeler, yorum ve kişisel görüşlere dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.


Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.”

32 görüntüleme1 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Endeks Yorumu

1 Comment


AYNUR  Kırbaş
AYNUR Kırbaş
Mar 22, 2021

Teşekkürler açıklamalarınız için

Like
bottom of page