top of page

BIST-100 Teknik Görünüm 1.4.2021

Endeks güne pozitif, boşlukla başlayarak gün içerisinde 1426 seviyesine kadar yükseliş kaydetti. İşlem hacmi düşük seyretmeye devam ediyor. Fakat yükselişlerde hacmin artış gösteriyor olması bizim için pozitif. Gün içerisinde 1412 seviyesinin önemli olduğunu bu seviye üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda yeni dirençler gündeme gelebilir şeklinde bir yorum yapmıştım. Endeks 1411.19 seviyesine kadar geri çekime yapıp bu seviyeden yukarı yönde toparlanma gösterdi. Piyasa bazen abartılı olabiliyor. Destek ve dirençlerde gelen coşkulu bir abartı ile ihlaller olabiliyor. Önemli olan bu seviyeden gelen tepkidir.Yukarıdaki grafikte altta bulunan mavi çizgi ana yükselen trendimiz. Önceki dönemlere baktığımızda üstteki mavi çizgi ile bir kanal oluşmuş durumda. Bu kanal içerisinde kalıcılık sağlamamız direnç seviyelerinin önemini artırabilir. Kısa vadeli ortalamalar saatlik grafikte yukarı yönde toparlanmaya başladı. Bu süreçte bizim için en önemli şey işlem hacmidir. Hamin olmaması piyasa konusunda en önemli tedirginlik oluşturacak durum olarak karşımıza çıkıyor. Evet piyasanın toparlanmaya başladığını görüyoruz ama hacimsiz. Hacimsiz bir toparlanma bizi daha nereye kadar götürebilir ? Büyük bir soru işareti.Hacimsiz yükseliş altındaki bu hareketleri sadece tepki olarak değerlendirmekten başka çare kalmıyor Yukarıdaki grafikte ise kırmızı ana yükselen trend ve bu trend sonrasında piyasa ölçümü yaparak oluşturduğumuz mavi çizgiler var. Alttaki beyaz çizgi 1433 seviyesinden geçmekte. Bu seviye üzerine çıkılarak kalıcılığın sağlanması ve hacimde artış görülmesi durumunda artık endeks toparlanmaya başladı ifadesini teknik olarak kullanabiliriz. Unutmayın hacmin olmadığı yerde bir şey olmaz. Ana teknik görünüm bu şekilde. Tabi bu benim kişisel görüşüm. Yanılıyor da olabilirim.Yukarıdaki grafiği daha öncede paylaşmıştık. O an ki şartlara göre çizilen beyaz çizgiler sıkışmanın sınırlarını çiziyor. Sıkışma yukarı kırıldı. Piyasanın mevcut hareket yapısını devam ettirmesi durumunda çizilen yükselen kanallar çalışabilir. Çalışması beklenir. Kısa vadeli teknik görünümde bu şekilde.


Özet olarak evet piyasada bir yükseliş var. Fakat hacimsiz. Hacimsiz yükselişte ani bir düşüşe yakalanmamak için kısa vadeli stoplarla işlem yapmak, riski yönetme adına alınabilecek bir önlemdir. Gaza gelmemekte fayda var. Piyasa bir yere kaçmaz. Borsada fırsatlar bitmez.


Yukarıda direnç olarak 1430-1441-1449-1463

Aşağıda destek olarak 1416 - 1402 - 1391 -1370 seviyeleri önemlidir.

Bu destek ve seviyeleri kendi oluşturduğumuz haftalık ve günlük pivot destek dirençlere göre yazdığımızı belirtmekte fayda var. Aynı destek dirençleri ayrıca hisseler için her gün tarama kategorisinde yayınlıyoruz. Merak edenler inceleyebilir.


Ali Erkan Tanacıoğlu

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Bu eğitim dosyası veya rapor, Geist Trading Finansal Danışmanlık tarafından, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan elde edilen bilgi ve veriler kullanılarak hazırlanmıştır. Raporda yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Geist Trading Finansal Danışmanlık, bu bilgilerin doğru, eksiksiz ve değişmez olduğunu garanti etmemektedir. Bu sebeple, okuyucuların, bu raporlardan elde edilen bilgilere dayanarak hareket etmeden önce, bilgilerin doğruluğunu teyit ettirmeleri önerilir ve bu bilgilere dayanılarak aldıkları kararlarda sorumluluk kendilerine aittir. Bilgilerin eksikliği ve yanlışlığından Geist Trading Finansal Danışmanlık hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Ayrıca, Geist Trading Finansal Danışmanlık ve tüm çalışanları herhangi bir şekilde bilgiler dolayısıyla ortaya çıkabilecek, doğrudan veya dolaylı zararlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu yoktur. Burada yer alan bilgiler, bir yatırım tavsiyesi, yatırım aracının alım‐satım önerisi ya da getiri vaadi değildir ve Yatırım Danışmanlığı kapsamında yer almamaktadır.


Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bunlara ilaveten, Geist Trading Finansal Danışmanlık, raporların Internet üzerinden e‐mail yoluyla alınması durumunda virüs, hatalı gönderim veya diğer herhangi bir teknik sebepten dolayı alıcının donanımına veya yazılımına gelebilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.

14 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Endeks Yorumu

Comments


bottom of page