top of page

Geist Hacim Yön Endeksi


Hacim yön endeksi taramasını gün içerisinde size atıyoruz. Bu taramanın nasıl okunması gerektiği ile ilgili bir açıklama yapmakta fayda var.


Bu endeks oluşturulurken hacim - volatilite - yön - alıcı - satıcı verileri kullanılmaktadır. Yukarıdaki tabloda sorgulamanın 5 dklık grafiklerde yapıldığı görülüyor. Aslında biz 5 dk lık grafikler yerine 1 dk lık grafikleri de kullansak aynı sonuç çıkar. Burada bir puanlama ve sorgulama yapabilmek amacıyla beş dk lık bir sorgu yapıyoruz. Arka tarafta yapılan kodlamada hisselerin mevcut trendleri, yönleri bir bütün olarak değerlendirilmekte. Ve kriterlere uyum olması durumuna göre puan verilmektedir.


En yüksek alınabilecek puan 10 dur. Açıklama kısmında temkinli ol gün içi primli ifadesi eğer hisse senedi belirli bir yüzdelik hareket gerçekleştirmişse çıkmaktadır. Dikkat ifadesi henüz gün içerisinde seçtiğimiz yüzdesel değere ulaşmayan hisselerde çıkmaktadır.


Peki ne işimize yarayacak?

Bu endekste alınan puanlar bir al sat sinyali değildir. Hissenin fiyat hareketlerinin hacimli olup olmaması, volatilitenin durumu, mevcut trendin gücü ile ilgili olarak o an ki duruma göre çıkartılan bir istatistiktir.


Yüksek puan almış olan hisselerin temel teknik görünümü incelenerek alım konusunda bir karar verilebilir.


Sadece yıldız pazar hisseleri üzerinde sorgulama yapılmıştır.


Eğitimde gördüğümüz volume, momentum, ortalamalar, atr, mfi, bollinger bantları gibi teknik indikatörler ile yüksek puan almış hisseleri değerlendirdiğinizde grafik yapıları olarak ne anlatmak istediklerini görebilirsiniz.


Ali Erkan Tanacıoğlu

--------------------------------------------------------------------------------------------


“Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.


Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.


Burada yer alan değerlendirmeler, yorum ve kişisel görüşlere dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.


Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.” Yayınlanan çalışmalar teknik analiz ve temel analiz kriterlerine göre subjektif yorumlar içerir.

9 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page