top of page

GEIST Hacim Yön Endeksi 6.4.2021Hacim yön endeksi taramasını gün içerisinde size atıyoruz. Bu taramanın nasıl okunması gerektiği ile ilgili bir açıklama yapmakta fayda var.


Bu endeks oluşturulurken hacim - volatilite - yön - alıcı - satıcı verileri kullanılmaktadır. Yukarıdaki tabloda sorgulamanın 5 dklık grafiklerde yapıldığı görülüyor. Aslında biz 5 dk lık grafikler yerine 1 dk lık grafikleri de kullansak aynı sonuç çıkar. Burada bir puanlama ve sorgulama yapabilmek amacıyla beş dk lık bir sorgu yapıyoruz. Arka tarafta yapılan kodlamada hisselerin mevcut trendleri, yönleri bir bütün olarak değerlendirilmekte. Ve kriterlere uyum olması durumuna göre puan verilmektedir.


En yüksek alınabilecek puan 10 dur. Açıklama kısmında temkinli ol gün içi primli ifadesi eğer hisse senedi belirli bir yüzdelik hareket gerçekleştirmişse çıkmaktadır. Dikkat ifadesi henüz gün içerisinde seçtiğimiz yüzdesel değere ulaşmayan hisselerde çıkmaktadır.


Peki ne işimize yarayacak?

Bu endekste alınan puanlar bir al sat sinyali değildir. Hissenin fiyat hareketlerinin hacimli olup olmaması, volatilitenin durumu, mevcut trendin gücü ile ilgili olarak o an ki duruma göre çıkartılan bir istatistiktir.


Yüksek puan almış olan hisselerin temel teknik görünümü incelenerek alım konusunda bir karar verilebilir.


Sadece yıldız pazar hisseleri üzerinde sorgulama yapılmıştır.


Eğitimde gördüğümüz volume, momentum, ortalamalar, atr, mfi, bollinger bantları gibi teknik indikatörler ile yüksek puan almış hisseleri değerlendirdiğinizde grafik yapıları olarak ne anlatmak istediklerini görebilirsiniz.


Ali Erkan Tanacıoğlu

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Bu eğitim dosyası veya rapor, Geist Trading Finansal Danışmanlık tarafından, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan elde edilen bilgi ve veriler kullanılarak hazırlanmıştır. Raporda yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Geist Trading Finansal Danışmanlık, bu bilgilerin doğru, eksiksiz ve değişmez olduğunu garanti etmemektedir. Bu sebeple, okuyucuların, bu raporlardan elde edilen bilgilere dayanarak hareket etmeden önce, bilgilerin doğruluğunu teyit ettirmeleri önerilir ve bu bilgilere dayanılarak aldıkları kararlarda sorumluluk kendilerine aittir. Bilgilerin eksikliği ve yanlışlığından Geist Trading Finansal Danışmanlık hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Ayrıca, Geist Trading Finansal Danışmanlık ve tüm çalışanları herhangi bir şekilde bilgiler dolayısıyla ortaya çıkabilecek, doğrudan veya dolaylı zararlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu yoktur. Burada yer alan bilgiler, bir yatırım tavsiyesi, yatırım aracının alım‐satım önerisi ya da getiri vaadi değildir ve Yatırım Danışmanlığı kapsamında yer almamaktadır.


Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bunlara ilaveten, Geist Trading Finansal Danışmanlık, raporların Internet üzerinden e‐mail yoluyla alınması durumunda virüs, hatalı gönderim veya diğer herhangi bir teknik sebepten dolayı alıcının donanımına veya yazılımına gelebilecek herhangi bir zarardan dolayı sorumlu tutulamaz.

31 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page