top of page

TTRAK Örnek Analiz


Arkadaşlar bu derinlik konusunda güzel bir örnek oldu. Hisse temel verileri sağlam güzel bir hissede olabilir. Fakat derinliği yoktur. Bu tip hisselerde özellikle dikkat edeceğimiz kısım derinliğe baktığınızda alıcı satıcı kısmındaki lotlar ve emir sayılarıdır. Yüksek miktarda pozisyon alınması durumunda velev ki piyasa döndü ve hisse fiyatları düşmeye başladı. Elinizdeki lotu satamayabilirsiniz. Böyle bir sorun yaşamamak için genelde alım yapacaksanız. Alıcı kısmındaki ilk 5 kademedeki toplam lotun dörtte biri kadar pozisyon almak daha sağlıklı olur. Tabi lotlar değişebilir sürekli ama siz ortalama bir lot almış ve olası düşüşte ilk 5 kademedeki er hangi bir alıcıya satış yapabilmiş olursunuz.


örneğin alıcı kısmında yukarıdaki derinlikte 357 + 96 + 357 + 59 + 597 = 1466 lot var. Şu an ben almak istesem 1466/5 = 988 lot almam durumunda bu 988 lotu rahat bir şekilde ilk 5 kademedeki alıcılara satabilirim. Fakat 6000 lot alsam bunu satamam. Daha aşağıdaki alıcılara da satmam gerek.


Piyasanın ani düştüğü, aktif alıcıya satmak istediğiniz, aniden çıkmak istediğiniz durumları göz önünde bulundurarak bu şekilde hareket etmek daha sağlıklı olabilir.


Ali Erkan Tanacıoğlu

--------------------------------------------------------------------------------------------


“Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.


Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.


Burada yer alan değerlendirmeler, yorum ve kişisel görüşlere dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.


Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.” Yayınlanan çalışmalar teknik analiz ve temel analiz kriterlerine göre subjektif yorumlar içerir.

26 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page