top of page
jpg_m.jpg

STOP ÖRNEKLERİ

Aşağıdaki grafikte MACD den gelen al sinyali sonrasında,  stop için fiyatın günlük dalgalanması göz önüne alınarak hazırlanılan,  fiyat grafiği üzerindeki yatay noktaları görüyoruz. Fiyat hareket ettikçe stop seviyesi değişmiyor. Fiyat bu seviyeye düştüğünde stop oluyoruz.
 

Stobun önemini anlatmak için bu çalışmada  sadece stobu gösterdik. Alım sonrası karı realize edeceğimiz noktayı belirtmedik.

Grafikte görüldüğü üzere MACD'den 5 tane al sinyali gelmiş.

en solda gördüğümüz 1 noktasında gelen al sinyali sonrasında fiyatlar yukarı giderek matriks formül dili kullanarak yazdığımız stop seviyesine düşmemiş.

Alım noktası: MACD'nin Al sinyali ürettiği günün kapanış fiyatı olan 3,75

stobumuz 3,66 seviyesi.
 

2. al sinyali ve stop seviyemize baktığımızda alım noktası:5,14

Stop noktamız 4,99

Fiyatlar gelen al sinyali ile birlikte en yüksek 5,20 seviyesini görüyor. Sonrasında düşmeye başlıyor ve biz stop olup çıkıyoruz. Peki koyduğumuz stoba uymasak ne olurdu, fiyatlar sonrasında 4,79 a düşmüş.

Biz stopta satarak %3 zarar ettik.

Stopta satmasaydık %7 zarar edecektik.

Daha düşecek mi? Acaba nereden döner? gibi sorularla stres altında yaşamakta cabası. Geçelim 3. al sinyali ve stop seviyemize.
 

3. al sinyali geldiği gün kapanış fiyatı 5 ve stop seviyemiz 4,88 fiyat seviyesi. Devamında gördüğümüz gibi stop seviyesine düşmeden yukarı yönlü hareket olmuş.
 

4. Al sinyali geldiğinde kapanış fiyatımız 4,80 ve stop seviyemiz 4.49 seviyesi. Devamında yükseliş olduğu için stop olmamışız.
 

5. al sinyalinde kapanış fiyatı 5,82 ve stop 5,56 seviyesi. Alim sonrası en yüksek 5,92 seviyesi görülmüş. Sonrasında stop seviyemize gerilediği için stop olup çıkmışız. 

zararımız; %4

satmasaydık düştüğü en düşük noktaya göre zararımız; %41 olacaktı.

YAZAR: 

Ali Erkan TANACIOĞLU

“Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. 

Burada yer alan değerlendirmeler, yorum ve  kişisel görüşlere dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. 

Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.”

 

bottom of page