top of page
Başarı için beyin fırtınası

HIRS

Hırs mahrumiyetin sebebidir.

Kazanmak için pozisyon alırsınız.
Peki, süreç nasıl gelişiyor? Bazı yatırımcılarda kar elde etmeyi beklerken duyduğu heyecan, hedefe vardığında yaşadığı heyecandan fazladır. Süreç içerisinde hedefe öyle bir kilitleniliyor ki, hedefe ulaşıldığında yaşanacak duygular düşünülerek adeta o an yaşanıyor. Küçük su damlalarının birikmesi gibi, düşüncelerle beyinde müthiş bir uyarı oluşuyor. Burada uzmanlar yatırımın psikolojik tarafını uyarılma ve elde etme şeklinde sınıflandırıyor. Uyarılma kısmında al kararından önce ya da sonra elde etme kısmına odaklanarak pozitif yönde beklenti artırılıyor. Beklentinin artması güzeldir ama nereye kadar? Beklenti olmasaydı, adım atabilir miydiniz?
 

Kar kudurunca sermayeyi yer ifadesi hırs için güzel bir tanımlama oluyor. Kazandığınızda daha fazlasını talep ederken almış olduğunuz yatırım aracının temel ve teknik dinamikleri sizin daha fazlasını talep etmenizi destekliyor mu? Yoksa siz karda olduğunuz için yokluğa vücut rengi vererek daha fazlasını mı talep ediyorsunuz?
 

Ben bu süreçte kazanma, elde etme duygusunun

1) Amaç değil de araç olması halinde ki burada sizin hayatı nasıl algıladığınız önem kazanıyor. Nasılın sebebini niçinle cevaplamak önemli. Çok zengin olmak mı? Zengin olunca huzurlumu olacaksınız?

2) Alış ve pozisyondan çıkış sürecinin mekanik bir sistemle organize edilmesi halinde yatırımcıya zarar veremeyeceğini düşünüyorum.

YAZAR: 

Ali Erkan TANACIOĞLU

“Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. 

Burada yer alan değerlendirmeler, yorum ve  kişisel görüşlere dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. 

Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.”

 

bottom of page