top of page
iz süren stop.jpeg

İZ SÜREN STOP

İz süren stop, bir trende bağlandığınızda trendi takip etmenize yarayacak önemli bir trend takip sistemidir.

Karda otur, bekle. Ama zarardan erken çık.
 

Alım sonrasında kar etmeye başlayan yatırımcı kar hanesindeki rakamlar büyüdükçe stres yaşamaya başlar. Çünkü genelde bu yatırımcılar daha önceden sağlam zararlar etmiştir.
-Ya düşerse. kazanmışım işte neden kazandığımı geri vereyim.
diye içinden bir ses durmadan konuşur. 
 

-Satmam gerek, çünkü kar cebe yakışır.
Stres altında verilen kararlar sağlıklı olmuyor. Çantadaki kuş daldaki  kuştan iyidir mantığıyla az bir karla satış yaparak piyasadan çekilir.
 

Öyle bir sistem oluşturmalısınız ki, sizi trendin bittiğine dair net sinyaller gelene kadar trendin sonuna kadar pozisyonda tutsun. Bu uzun vadeli yatırımcı için geçerli olduğu gibi günlük al sat yapan traderlar içinde geçerlidir.

Başarılı traderların mutlaka bir çıkış sinyali vardır. Piyasayı acemiler açar ustalar kapar diye bir söz vardır. 

Karınızı belirleyen, piyasada uzun süre kalmanızı sağlayan satım yeridir. Alım yeri önemli ama satım yeri dahada önemlidir.
 

İz süren stop konusunda uygulanan bazı yöntemler var.

-Piyasanın volatilitesine göre, fiyatta görülen yükselişler belirlediğiniz bir referans noktasından aşağıda oluşmaya başladıysa satış yapmak.

- Donchian kanallarından yararlanarak, fiyat üst donchian kanalından uzaklaşmaya başladığında diğer teknik indikatörlerden gelen teyidlere göre satış yapmak.

- Fiyat yeni en yüksekler yapamadığında tepelerde görülen konsolidasyon bölgelerinde momentum ve hacim tabanlı  indikatörlerden gelen sat sinyallerini değerlendirmek gibi.

YAZAR: 

Ali Erkan TANACIOĞLU

“Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. 

Burada yer alan değerlendirmeler, yorum ve  kişisel görüşlere dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. 

Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.”

 

bottom of page